Cviky zo sedu na pätách
1. Natiahnutie chrbta objatím
2. Natiahnutie chrbta páčením
Pri obidvoch cvičeniach pôsobíme intenzívne na svalstvo v hrudnej časti chrbta posiľňujeme a naťahujeme skrátené svaly medzi lopatkami, svaly rúk a ramien.
3. Zajac
Cvičenie má silné upokojujúce účinky - môže by účinnou relaxačnou polohou. Zmierňuje únavu a nervozitu, zlepšuje schopnosť koncentrácie. Zvýšením prekrvenia hlavy pozitívne ovplyvňujeme zmyslové orgány (oči, uši), Cvičenie priaznivo pôsobí proti zápche a podráždeniu hrubého čreva.
4. Mačka
Cvičením zlepšujeme pohyblivosť chrbtice v predo-zadnom smere, posiľňujeme svaly okolo chrbtice, prehlbujeme dych.. Priaznivo pôsobíme na ženské pohlavné orgány, miernime menštruačné bolesti, pozitívne pôsobíme v priebehu celého tehotenstva aj po pôrode. Precvičujeme ochabnuté brušné a sedacie svaly.
5. Hora
Zvýšené prekrvenie hlavy a mozgu pi cvičení osviežuje a pomáha odstraňovať únavu celého tela. Cvičenie je vhodné při ťažkostiach s ischiatickým nervom, v polohe so zvesenou hlavou uvoľňujeme chrbticu a zmierňujeme bolesti chrbta. Uvoľňujeme a naťahujeme svaly na zadnej strane nôh, posiľňujeme svaly a kĺby rúk.
Upozornenie: cvičenie nedoporučujeme pri vysokom krvnom tlaku, závratoch a glaukóme.
6. Tiger
Cvičenie má podobné účinky ako mačka. Vyťahovanie nôh pri zanožovaní pôsobí navyše na skrátené ohýbače bedrových kĺbov a tým pomáha upraviť polohu panvy. Posiľňujeme ochabnuté sedacie a brušné svaly, zvyšujeme pohyblivosť bedrových kĺbov. Priaznivo pôsobíme na ženské pohlavné orgány, miernime menštruačné bolesti. Cvičenie je vhodné aj pre ženy po pôrode.
7. Ťava
Cvičenie pôsobí liečivo na tráviace orgány a na ženské pohlavné orgány (cvičiť môžeme aj počas menštruácie), v tehotenstve maximálne do tretieho mesiaca až štvrtého. Cvičením prehlbujeme dýchanie.
Upozornenie: necvičíme pri pruhu, pri operáciách žalúdka alebo brucha.
8. Lev
Precvičujeme svalstvo tváre, čeľustí a krku, preventívne pôsobíme proti chorobám ústnej dutiny a proti ústnemu kŕču, krčným, ušným a nosným chorobám. Čistíme jazyk a cez jazyk prostredníctvom nervových zakončení aj všetky vnútorné orgány, zlepšujeme artikuláciu. Cvičenie je vhodné pre spevákov. Odporúča sa aj při zajakavosti a ťažkostiach v reči.
9. Jogamudra
Cvičenie podporuje pohyblivosť bedrových kĺbov, naťahuje a uvoľňuje všetky svalové vrstvy okolo chrbtice. Poloha s rukami za chrbtom odstraňuje tuhosť šije a trapézového svalu. Hlboký dych v polohe striedavo stláča a uvoľňuje brucho, čím dôkladne prekrvíme a premasírujeme vnútorné orgány v brušnej dutine a stimuluje ich funkcie. Priaznivo pôsobí na nervový systém, zlepšuje prekrvenie mozgu a všetkých zmyslových orgánov v hlave. Cvičenie pôsobí preventívne proti mozgovej skleróze.
Upozornenie: cvičenie nedoporučujeme pri vysokom krvnom tlaku a závratoch.
10. Pritiahnutie kolena k opačnej ruke
11. Pritiahnutie hlavy ku kolenu
Obidve cvičenia prekrvujú bedrové kĺby, spúšťajú regeneráciu a očistu kĺbov, zlepšujú ich pohyblivosť a udržiavajú ich v dobrej kondícii. Posúvaním nôh po podložke zapájame do pohybu aj chrbtové svaly, hlavne v driekovej a krížovej časti.
12. Upažovanie v podpore kľačmo
Posilňujeme svaly rúk v oblasti ramenných kĺbov a medzilopatkové svalstvo chrbta. Spevnením ramien pozitívne pôsobíme na správne držanie tela v hornej časti.
13. Pes "cikajúci"
Cvičením udržiavame pružnosť a pevnosť svalových pletencov v oblasti bedrových kĺbov, spevňujeme panvu, posilňujeme vnútorné svaly stehien.